АЕСУ вважає відмову у видачі спецдозволу на видобування урану безпідставною - АЕСУ

ТОВ «Атомні енергетичні системи України» (далі — АЕСУ) наполягає на безпідставності відмови у видачі спецдозволу на видобування урану на ділянці Сафонівська у Миколаївській області. Наголошуємо, що нашій компанії невідомо, до яких саме недостовірних даних апелює Державна служба геології та надр України (далі— Держгеонадра) у своєму наказі, адже у самому документі такі відомості відсутні. АЕСУ наразі займається детальним вивченням документів та працює над тим, щоб з’ясувати усі обставини й продовжити працювати над можливістю видобутку урану на ділянці Сафонівська. Адже питання видобутку уранових руд задля забезпечення української ядерної енергетики природним ураном власного виробництва є особливо важливим та стратегічним напрямом в умовах гострої енергетичної кризи в Україні.

АЕСУ наголошує на тому, що протягом п’яти років компанія інвестувала значні фінансові, організаційні та часові ресурси у розвідку та дослідно-промислову розробку ділянки Сафонівська, виконувала усі покладені на неї спеціальним дозволом зобов’язання та досягла мети спеціального дозволу — захистила запаси корисних копалин перед Державною комісією України по запасах корисних копалин України (далі — ДКЗ). Безпідставна відмова Держгеонадра у видачі спеціального дозволу на видобування уранових руд Сафонівської ділянки ставить під загрозу не лише розвиток урановидобувної галузі в Україні, але і має значний негативний вплив на інвестиційний клімат в Україні та залучення іноземних інвестицій у економіку країни: сьогодні компанія-інвестор може вкладати мільйони у проведення геологічного вивчення родовища, здійснювати пошук партнерів, розробляти геологічну документацію, нести витрати з утримання штату працівників, а завтра їй безпідставно відмовлять у видачі спецдозволу на експлуатацію ділянки надр. Тобто фактично інвестор підготував родовище до експлуатації, а експлуатувати його будуть інші гравці на ринку, які отримають спеціальний дозвіл на видобування.

«Понад 50% енергетичної спроможності нашої країни забезпечує атомна енергетика, яка до того ж станом на сьогодні дотує усі види «зеленої» генерації електроенергії в нашій країні. А ціль видобувати уран з українських родовищ у кількості, необхідній для нашої атомної енергетики, постала одразу після здобуття незалежності нашою державою, тож наша компанія продовжить свою активну діяльність задля розвитку напряму видобутку урану в Україні. Переконані, що питання видобутку власного урану – це одна з основ для відновлення енергонезалежності нашої країни та подолання енергетичної кризи, що зазначено в Енергетичній Стратегії України на період до 2035 року затвердженої КМ України», — зазначив Юрій Бакаржієв, директор ТОВ «Атомні енергетичні системи України».

Також АЕСУ звертає увагу на те, що рішення Держгеонадра було надано з затримкою шість місяців, тобто сім місяців по тому, як АЕСУ подало запит на спецдозвіл. Хоча відповідно до Постанови КМУ №615 від 30.05.2011 року такі рішення мають публікуватися протягом 30 календарних днів після отримання всіх погоджень, передбачених законодавством (погодження компанією були отримані 01.03.2021 року).

Доповнимо, що компанія АЕСУ виконала всі необхідні геолого-економічні дослідження і захистила запаси корисної копалини Сафонівського родовища. Всі відповідні протоколи ДКЗ знаходяться у Держгеонадра. Документи були подані у терміни та згідно з усіма вимогами Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ №615 від 30.05.2011 року, та пройшли попередні опрацювання в Держгеонадра з позитивним висновком.

ТОВ «АЕСУ» не подавала жодних заяв про внесення змін до спецдозволів №4938 (ділянка Сафонівська), 4939 (площа Михайлівська), 4940 (ділянка Новогурівська). Компанією було виконано усі покладені на неї спеціальними дозволами на користування надрами зобов’язання у рамках наданих ліцензій.

Довідка

ТОВ «Атомні енергетичні системи України» — компанія, яка була створена у 2015 році з метою залучення інвестицій для геологічного вивчення уранових родовищ і видобутку урану на території України. Компанія прагне забезпечувати ядерну енергетику України природним ураном власного виробництва, сприяючи таким чином енергонезалежності нашої країни.